II. Sultan Abdülhamid Han'ın bir eseri; 'Hamidiye Su Fabrikası'

II. Sultan Abdülhamid Han'ın bir eseri; 'Hamidiye Su Fabrikası'
Kıymetli okurlarımız, tavşan yatar yatar yattığı kadar kaçar, derler.
Osmanlıda üretim yoktu, borçları dahi yeni ödendi ...v.b. iddialara uzaktan kahvemizi içerek acı bir tebessümle baktık. Bekledik yazsınlar sonuna kadar. Şimdi cevap zamanı, herkes susacak ve arşivler konuşacak.
Bir lider eserleri ile anlatılmalı. Yoksa tarihi savaş meydanlarına veya komplo savaşlarına mahkum ederek tarihe ihanet etmiş oluruz.

Osmanlıyı hâlâ aktif kurumları ile anlatamamakta hepimiz suçluyuz. Gaflet mi dalalet mi bir garip muamma! Kula gölge Allah'a âyan!

Buyrun:
Bugün Hamidiye su fabrikasını beraber analiz edelim;
Sultan II. Abdülhamit’in emriyle İstanbul halkının su ihtiyacını karşılamak amacıyla 1902 yılında kurulan Hamidiye Kaynak Suyu

- 2013 yılı itibariyle 15 ayrı kaynaktan su alıyor
- Günde 2 bin tonun üzerinde su işliyor
- Günlük 30 bin damacana su üretimi ile Türkiye lideri
- Türkiye'nin yanı sıra Amerika, İngiltere, Mısır ve Japonya'ya kadar 45 farklı ülkeye ihracat yapıyor
- 2013 yılı itibariyle Marmara bölgesi ağırlıklı Türkiye genelinde 16 ilde faaliyet gösteriyor
- Damacana su ve Bardak su ürünlerinde lider
- 2012 Yılı verilerine göre İstanbul Pazarının % 13'ünün üretimini sağlamakta
- Dış Ticaret Müsteşarlığı İstanbul İhracatçılar Birliği 2012 yılı resmi verilerine göre, ihracat yapan 40 marka içinde ilk sırada yer alıyor!

- Aldığı ödüllerin birkaçı: 2000 yılında İspanya'dan Milenyum Ödülü, 2000 yılında İngiltere'den EBWA AQUA Ödülü, 2001 yılında ABD’den IBWA AQUA Ödülü.

- 2001'de de Türkiye'den Yılın Üretici Firması Ödülü
- 2002'de Türkiye'den Ürün ve Üretimde Hijyen Ödülü, 2009 yılında Belçika'dan Uluslararası Tat ve Kalite Ödülü, 2009 da Türkiye'den Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Altın Ambalaj Ödülü yer alıyor

- KLM, Lutfansha, THY, Mısır havayollarının da suyunu temin ediyor!
- 30-40 ülkeye de ihracat
Bu fabrika yıllardır üretim yapıyor, istihdam sağlıyor, direk ve dolaylı vergiler ödüyor. Elektrik, su, iletişim ücretleri...cabası.

O devasa döngüyü düşünün.
Neyseki tarih affetmiyor ne büyük bir teselli!
Sultan Abdülhamid'i çekemeyenler bu yazı üstüne bir bardak Hamidiye su içsinler. Yetmezse Kızılay soda içsinler. Hani 6'lı paketlerin üstünde 1868'den beri yazanlardan. Onu da bir gün analiz ederiz.

Hamdiye Su memleketin gururudur.
Kalın ilim ile, sağlık ile. Tarihin belgelerle müzakere edildiği soylu sohbetlerle.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • D.D.
    İBB'yi CHP'nin almasıyla, İBB'ye ait Hamidiye Su'larına hükümet ve devlet kurumları tarafından boykot uygulanmaya başlaması hakkında konuşan İmamoğlu, "Ben hergün Hamidiye su içiyorum, bana gayet iyi geliyor. Bu işe katılan beyinlere şaşıyorum. Bununla kime yaranıyorlar anlamıyorum. Hamidiye suyun satışları arttı. Yok satıyor. Daha önce kutsal yerine koydukları bu suya bugün yaklaşımlarına gülüyorum" dedi.