Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Kalbimize hüzün değdi 'Mescid-i Aksa'

Değerli dostlarım, şu mübarek gecelerde yine islam alemini üzüntüye gark eden haberler alıyoruz, peygamberler diyarı Kudüs'ten.
Kalbimize hüzün değdi 'Mescid-i Aksa'
Terörist İsrail devleti yine çoluk-çocuk, yaşlı kadın demeden insanları öldürüyor, camileri basıyor, Mescid-i Aksa'ya saldırıyor. Zulmün ahı arşa çıktı islam alemi kederli.

Bundan tam 112 sene önce başlayan bir süreç bu. Öncesi de var elbette ancak Sultan Abdülhamid Han tahttayken Yahudilerin Filistin'i işgal emelleri sadece birer düş olmakla kalıyordu.

Ne zaman ki Sultan Abdülhamid tahttan indirildi siyonizmin yolu açılmış oldu.
Sultan Abdülhamid Han, saltanatının ilk yıllarında Filistin'e yerleşmek ve ileride o bölgede bir devlet kurmak isteyen Yahudilerin bu niyetlerini sezerek onların Filistin'e göçünü engellemek amacıyla iradeler ve fermanlar yayınlamak suretiyle tedbirler almıştı.

Sonraki yıllarda ise Siyonistlerin Filistin'e toplu göçleri karşılığında bir takım vaatlerine karşı çıkmıştır.
Bundan yaklaşık 120 sene önce Koca Sultan "Yahudilerin Filistin'e yerleşmesini kabul etmek dindaşlarımızın ölüm fermanını imzalamaktır" diyerek sanki olacakları görmüştür.

Sultan Abdülhamid, Kudüs ve çevresine özel önem vermiş, o bölgede yabancılara toprak satışını engellemiştir.
Sultan Abdülhamid’i tahttan indiren İttihat ve Terakki mensupları devlet idaresindeki hassasiyeti kavrayamamışlar ve Filistin’e Yahudi göçünü serbest bırakmışlardır.

Yaptıkları hataların farkına varan Enver Paşa "Yaptığım bütün her şeyin hesabını verebilirim, fakat bizim en büyük hatamız Sultan Abdülhamid'i anlayamamak ve Siyonizm'e alet olmamızdır" diyerek acı pişmanlığını dile getirmiştir.

Bugün hala bu hataların bedelini islam alemi olarak ödemekteyiz. Yapılan zulme karşı duran, Filistin halkının maddi ve manevi yanında olan devletlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunların başında da yine Türkiye vardır.

Bizler bir gün, tarihte olduğu gibi Fiistin topraklarının yeniden özgürlüğüne kavuşacağına ve islamın mümeyyez bir beldesi olacağına inanıyor ve bunun için dua ediyoruz.

Umudumuz var. Dualarımız ve temennilerimiz Filistinli kardeşlerimiz içindir. Kalplerimiz onlarla birliktedir.
Kadir geceniz mübarek olsun, Allah'a emanet olunuz!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Akgül
  Her ne pahasına olursa olsun Filistinden toprak sattırmayan Sultan Abdülhamid Han Filistin Dış İşler Bakanlığı yapmış Refik Şakir En-Nedşe"Sultan Abdülhamid Han Filistin için tahtını kaybeden hükümdardır"ifadesini kullanmaktadır. Siyonistler karşısında Abdülhamidii bir duruş sergileyen Sultan Abdülhamid Han için bugün Filistinliler, Sultan Abdülhamid ismini zikrettiklerinde sonunda r. a. (radıyallahu anh) Allah ondan razı olsun demektedirler. Ve bizler de Sultan Abdülhamid Hanın torunları olarak Filistinin özgürleşmesi için tüm gücümüzle çalışmayı tarihi bir vazife olarak görmeli ve bu hususta gerekeni gayreti göstermeliyiz.
 • Saraminastyle
  Ah ah keske saltanat hala sizde olsaydi... Filidtin huzur içindeydi. Ama sultan abdulhamidin dedigi gibi, mescidi aksa kiyamete kadar ayakta kalacak ve her daim muslumanlarin olacak. 🌹
 • Salih kaçmaz
  Allah razı olsun şeyhsadem
 • Meryem A
  Kadir geceniz mubarek Olsun! Koca sultanin ruhu sad olsun! Tarihler seni andigi zaman, Hak verecek sana ey koca sultan!!