TIC HOLDING Header
 • USD 16.943
 • EUR 17.442
 • Altın 962.634
 • BIST 100 2371.25

Sultan Abdülhamid Han'ın bu güne kadar bilinmeyen mektubu

Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, 31 Mart Vakası olarak tarihe geçen ayaklanma ile tahttan indirilen Sultan Abdülhamid Han'ın Selanik'e sürgüne gönderilişini kaleme almıştık.
Sultan Abdülhamid Han'ın bu güne kadar bilinmeyen mektubu
İşte bu döneme ışık tutacak Sultan’ın kendi el yazısıyla Suriye’deki şeyhi Mahmut Ebu Şamat’a yazdığı mektubu ilk kez sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mektup yıllar boyunca Şeyh ailesi tarafından Şamda korunmuş sonrasında şeyhin torunu tarafından gündeme getirilmiştir. Şazeli şeyhi Mahmut Ebu Şamat’ın Sultan’a "sen üzerine düşeni yaptın" şeklindeki ifadelerle teselli niteliğinde olan bir mektupla cevap verdiği bilinmektedir.

Mektupta Sultan II. Abdülhamid Han, üzerindeki büyük baskılara ve tehditlere, Yahudi ve ittihatçıların tekliflerine rağmen Kudüs’ü satmadığını ve bu nedenle tahttan indirildiğini kendi ifadeleriyle yazıyor. Bildiğiniz üzere tarihi kaynaklarda Yahudilerin Sultan’a Kudüs için 50 milyon İngiliz altını teklif ettikleri ve Sultan’ın bu teklifi reddettiği yazmaktadır. Mektupta yazılanlar da buna delil niteliktedir.

İŞTE SULTAN ABDÜLHAMİD HAN’IN O MEKTUBU;
"Yâ Hu…
Bismillahirrahmanirrahim vebihi nestain Elhamdülillahi rabbil-alemin ve efdalü salati ve ettemmü teslim ala Seyyidina Muhammedin resulü rabbul-alemin ve ala alihi ve sahbihi ecmain vettabiine ila yevmiddin.



İşbu arizamı tarikat-i Şazeli Şeyhi vücutlara ruh ve hayat veren (mecâz. K. Ç.) ve cümlenin efendisi bulunan Eşşeyh Mahmud Ebüşşamat Hazretlerine ref ediyorum:
Mübarek ellerini öperek ve dualarını rica ederek selam ve hürmetlerimi takdimden sonra arz ederim ki, sene-i haliye şehr-i mayısın 2. günü tarihli mektubunuz vasıl oldu. Sıhhat ve selâmette daim olduğunuzdan dolayı Allah’a hamd ve şükürler ettim… Efendim, evrad-ı Şazeli kıraatine ve vazife-i Şazeliyyeye, Allah’ın tevfikiyle gece ve gündüz devam ediyorum. Ve bu vazifeleri edâya muvaffak olduğumdan dolayı Allah Teala hazretlerine hamd ederim ve davet-i kalbiyenize daima muhtaç olduğumu arz ederim.

Bu mukaddimeden sonra, şu mühim meseleyi zat-ı reşadetpenahilerine ve zat-ı semahatpenahilerin emsali ukulü selim sahiplerine tarihî bir emanet olarak arz ederim ki, ben Hilafet-i İslamiyeyi hiçbir sebeple terk etmedim.

Ancak ve ancak "Jön Türk" ismiyle maruf ve meşhur olan İttihat Cemiyeti’nin rüesasının tazyik ve tehdidiyle Hiaâfet-i İslâmiyeyi terke mecbur edildim. Bu ittihatçılar, Arazi-i Mukaddese ve Filistin’de Yahudiler için bir vatan-ı kavmî kabul ve tasdik etmediğim için ısrarlarında devam ettiler.

Bu ısrarlarına ve tehditlerine rağmen ben de katiyen bu teklifi kabul etmedim. Bilahare yüz elli milyon altın İngiliz lirası vereceklerini vaat ettiler. Bu teklifi dahi katiyen reddettim ve kendilerine şu sözle mukabelede bulundum:
‘Değil yüz elli milyon İngiliz lirası, dünya dolusu altın verseniz bu tekliflerinizi katiyen kabul etmem! Ben otuz seneden fazla bir müddetle Millet-i İslamiye’ye ve Ümmet-i Muhammediye’ye hizmet ettim. Bütün Müslümanların ve salatin ve Hulefa-i İslâmiyeden aba ve ecdadımın sahifelerini karartmam ve binaenaleyh bu tekliflerinizi mutlaka kabul etmem’ diye kat”î cevap verdikten sonra hal’imde ittifak ettiler.

Ve beni Selanik’e göndereceklerini bildirdiler. Bu son tekliflerini kabul ettim ve Allah Teâla’ya hamd ettim ki ve ederim ki; Devlet-i Osmaniyye ve Alem-i İslâm’a ebedî bir leke olacak olan tekliflerini, yani Arazi-i Mukaddese ve Filistin’de Yahudi devleti kurulmasını kabul etmedim. İşte bundan sonra olan oldu. Ve bundan dolayı da Mevlâ-yı Müteal Hazretlerine hamd ederim.

Bu mühim meselede şu maruzatım kafidir.
Ve şu sözlerimle mektubuma hitam veriyorum. Mübarek ellerinizden öperek hürmetlerimi kabul buyurmanızı sizden rica ve istirham ederim. İhvan ve asdıkamın cümlesine selamlar ederim.

Ey benim muazzam üstadım! Bu babda sözümü uzattım. Muhat-ı ilmi semahatpenahileri ve bütün cemaatinizin malumu olmak için uzatmaya mecbur oldum.

Veselâmualeyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Hadim-i el-Müslimin
Abdülhamid"

Evet dostlarım tarihe ışık tutacak önemli belgelerden biridir bu. Yıllarca özellikle Yahudiler tarafından "Kızıl Sultan" diye hakaret edilen, yalnızlaştırılan, ihanetle suçlanan büyük padişahın neden bütün bunlara maruz kaldığının da delilidir.
Arşivler açıldıkça doğru bildiğimiz yalan tarih yeniden yazılacaktır.
Allah'a emanet olunuz!

Öneri ve yorumlarınızı bana sosyal medya hesaplarım ve ogunhaber.com üzerinden ulaştırabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Haşimoğlu
  Cennet mekan Sultan Abdülhamid Han Hazretleri Rabbim bizleri onun şefaatine nail eylesin inşaAllah
 • by fahri
  Şu tasarruf konusunu bı açsanız da ilk veya ikinci elden bilgi sahibi olsak olmaz mı Yavuz veya kanuni den buyana o topraklar hangi tasarrufa bağlı öğrenelim
 • Ahmet sargın
  Ali Osman isimli yorumcu kardeşime cevaben: Devleti âli Osman kefereye şedid Alime müşfik ve hürmetkârdı. Sultan Hamidin kefereye karşı değil kendi hocası şeyhine karşı saygısından dolayı elinizi öperim demiştir. Lakin örnek verdiğiniz Fransuva kafirdir tabiki ona karşı Sultan Süleyman çok şiddetli mektup yazdı. Sultan Süleyman kendi hocasına alimlere aynı Sultan Hamid gibi saygılı olmuştur. Aradaki farkı Rabbimizin ayeti ile Onlar kafirlere karşı şedid Müminlere şefkat ve merhametlidir buyruğu ile anlamanızı umuyorum vesselam
 • Ahmet Meriç
  Şehzadem aslını inkâr eden bizden değildir .Hadimi müslim cennet mekan Abdülhamit hana ve tüm ecdadımıza Yücre Rabbim rahmetiyle muamele eylesin mekanları cennet makamları âli olsun inşallah. Emperyalistler ve siyonistler maalesef üzülerek söylüyorum ki içimize öyle bir girdiler ki daha yaşarken bizi birbirimize düşman ettiler çünkü bizi topla tüfekle yıkamayacaklarını bildikleri için içeriden bizden gibi görünüp ama asla bizden değillerdi çünkü onları hedefi yüzyıllarca kalleşçe savaşarak yok edemedikleri Türkleri haince entrikalarla yalanlarla oyunlarla ortadan kaldırabileceklerine inanıyorlardı hatta bunu kendileride bizzat söylüyorlardı .Rus Çarı deli petro Fransa kralı 2. Fransuvaya şöyle bir mektup yazmıştı “Trkleri topla tüfekle imha etmenin mümkünatı yoktur ancak ve ancak içeriden dinleri dilleri töreleri ve yaşam biçimlerini kitaplarını değiştirerek başarabiliriz demiştir.” Bunun içindir ki tarihimizi iyi bilmez ecdadımızı iyi tanımazsak ne geçmişimize sahip çıkabiliriz ne de geleceğimize sahip çıkabiliriz.
 • Zekeriya ECEVİT
  Mekanı cennet makamı Ali olsun inşallah Allah cc o soysuz takımının bu günkü esfeli safilinlerine fırsat vermesin inşallah
 • Kaplan
  ELHAMDÜLİLLAH ÇOK ŞÜKÜR Kİ BÖYLE ŞEREFLİ BİR ECDADIMIZ VAR. RABBİM ESKİ SAMİMİ OSMANLIYA DÖNMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH.
 • Yaşar Aydemir
  Allah ecdattan ebediyen razı olsun
 • İbrahim Cem
  Günümüz Türkçesi ile de yazsaydınız daha çok kişi anlardı mektubun önemini.
 • Murat Cebeci
  Allah cc sizlerden razı olsun bu bilgiler ve belgeler benim olduğu gibi on binlerce sadece ismi değil özü Türk oğlu türk olanların tamamı için çok kıymetli ve önemlidir. Ve inanıyorum er yada geç Rabbimizin yardımı ile gerçekler gün yüzüne çıkacak lakin kendilerini Türk olarak lanse eden soysuzlar sürekli yalanların inkar edeceklerdir. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler için kutsal önemli ve mukaddes olan bu belgeler ve gerçekler önemlidir. Tekrar teşekkürlerimi sunar minnettar olduğumu belirtmekte memnunum
 • Hüseyin YILDIZ
  Abdulhâmid Hân hâzretlerini merhum babamın büyük dayısından dinlemiş ve tanımıştım. Ebeyi ecdâdımız dâima Osmanlı yolunda olmuştur bendenizde çocuk ve torunlarıma Osmanlıyla gurur duyduğumuzu bizim Osmanlı ruhuna sâhip bir nesil olduğumuzu öğüt ve nâsihatlarımızla izâh etmekteyiz. Fâni hayatımızda sâdece İslâm ve Osmanlı olduğumuza övünmekteyiz. Nesebi gâyri sâhihlerde kendi atalarının yolunda gitmektedirler lâkin bu Milletin cevherini yok edemeyeceklerdir. Aslolan bizlere ecdâdımızın dilden dile anlattıkları târihdir biz ecdâdımıza inânıyoruz falan filân tarihe inânmıyoruz. Selâm ve muhâbbetlerimle.