Tezcan Erdoğan

Tezcan Erdoğan

Toplam 24 yazı listeleniyor
 • Dikkat edelim bu işte bir griplik olmasın

  Ülkemiz, Mart 2020ʼde ilk vakanın görüldüğü günden beri Koronavirüs ile ciddi bir mücadelenin yürütüldüğü bir ülke diyebiliriz. Başlangıçta hızla yükselişe geçen vaka sayıları, hükümetin aldığı önlemler ile kısmen kontrol altına alınarak Haziran 2020ʼye kadar düşüşe geçmişti.

 • Tembelliğin ve cehaletin kılıfı 'deizm' olmuş

  'Dindar nesil' hayalleri kuranlar bunun hakkını veremediler. Çünkü dindar nesil laboratuvarda üretilemez. Önce dindar ebeveynler yetiştirmeyi unuttular.

 • Asiye nasıl kurtulur?

  2001 yapımı Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.) filmini izleyenler hatırlayacaklar hemen, filmde birbirinden farklı şekillerde canavarların çalıştığı "Canavarlar Şirketi" vardı. Canavarlar gece çocukların odasına girerek çocukları korkuturlardı. Çocuklar da korkup çığlık atınca buradan elde edilen enerji tüplere doldurulurdu.

 • Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi

  Devletlerin ve insanların süratle sekülerleştiği, dinlerin anlamını yitirip mabetlerin ya terk edilerek boşaltıldığı ya da iktidarların iktidarlarını sürdürebilmeleri için payanda olarak araçsallaştırıldığı bir dünyada, yıllardır bir gün açılmasını bekleyip dua ettiğimiz Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi bana hiç heyecan vermiyor.

 • Lafla peynir gemisi yürümez

  Pınar Gültekin cinayeti ile birlikte ülkemizde yeni bir "kadın cinayetleri" veya "kadına şiddet" konuları tartışılmaya başlandı. Yıllardır özellikle de yeni bir cinayet ve her yeni olaydan sonra hararetle tartışılır bu konular. Ancak yine de tartışmaları bitirecek bir sonuç çıkmaz ve çıkmamıştır da.

 • Maskeli soygun

  Maske artık sosyal hayatın yeni normallerinden birisi olarak günlük hayatta da kravat, papyon, eldiven, şal veya eşarp gibi kullanılan bir aksesuar olarak yerini almak üzere.

 • Sınırsız özgürlük ve sosyal tağşiş

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında yeniden alevlenen "sosyal medya" kısıtlamaları gerçekleşirse acaba neler olur? Sosyal medya denilen alanda sınırsız bir özgürlük mü daha iyidir yoksa sınırlı bir özgürlük mü?

 • Çok hayırsever-sever insanlar

  1989-1990 yıllarıydı, TRT'de bir komedi dizisi, adı: Kim Bunlar. Şimdi mutlaka yaşı müsait olanlar hatırlamışlardır. Levent Tülek, Peker ve Nilüfer Açıkalın'ı parlatan ve şöhret olmalarını sağlayan bu dizide bir skeç canlandırılmıştı.

 • Görünmeyen düşman virüs mü insanın ta kendisi mi?

  Televizyon ekranlarında dönen bir kamu spotunda koronavirüs için "görünmeyen bir düşman ile savaşıyoruz" deniliyor. Peki ne kadar doğru acaba bu bir bakalım.

 • Filler ve çimenler

  Aslında İmamoğlu'nu kendi haline bıraksalar bence daha fazla oy kaybeder fakat her fırsatta bir bahane uydurup İmamoğlu'na saldırmayı kendilerine görev bilenler yüzünden İmamoğlu hâlâ kendisine oy verenler tarafından destekleniyor. Zaten İmamoğlu'na oy verenlerin büyük bir kısmı sadece Erdoğan karşıtı oldukları için oy vermişlerdi. Şimdi Erdoğancılar, İmamoğlu aleyhine konuştukça bunlar daha da keyif alıyorlar.